Ćwiczenia - wykorzystanie szablonu

Skoro już znasz na wylot nasz szablon, możesz z powodzeniem wykorzystać go do zbudowania własnej strony.

Oto kilka podpowiedzi i wskazówek:

Kodowanie znaków

Aby polskie literki na Twojej stronie wyświetlały się prawidłowo, zalecam zmianę definicji kodowania znaków na UTF-8. Po tej zmianie dobrze zamknąć plik i otwrzyć ponownie.

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />

Struktura

Jeżeli nie chcesz mieć na swojej stronie któregoś z pojemników to po prostu możesz śmiało usunąć go z kodu strony. Na przykład możesz usunąć pasek górny, usuwając pojemnik top. Pamiętaj jednak, aby po tej operacji zmodyfikować również odpowiednie reguły w pliku style.css.

Kolory

Jeżeli chcesz zmienić kolorystykę swojej strony to będzie Ci potrzebny jakiś program, w któym odczytasz szesnastkowy zapis koloru. Polecam Ci do tego celu wspomnianego wcześniej GIMPa.

Kolejne podstrony

Kiedy już skończysz edycję pliku index.html, to aby stworzyć kolejną podstronę wystarczy, że zapiszesz ten plik na dysku pod inną nazwą, a następnie już ten nowy plik wyedytujesz. Konieczna będzie zmiana znaczników <title> i <meta>, jak również zmodyfikowanie menu w ten sposób, aby podświetlała się właściwa pozycja. Przykładowe menu:

<ul>
   <li><a title="Strona Główna" href="index.html">Strona główna</a></li>
   <li><a class="active" title="Kontakt" href="kontakt.html">Kontakt</a></li>
</ul>

Grafika

Możesz śmiało podmieniać obrazki na stronie. Do edycji obrazków polecam Ci oczywiście GIMPa, natomiast bardzo dobrym i bogatym źródłem darmowej grafiki do zastosowania na stronach www jest serwis www.sxc.hu.

Pamiętaj o tym, że obrazki zamieszczane na stronie powinny nie zajmować zbyt wielu kilobajtów, gdyż będą się wówczas długo wczytywać, co nie będzie przyjemne dla gości Twojej strony. Myślę, że dobrą górną granicą objętości obrazka jest 30 - 40 kB. W GIMPie możesz łatwo zoptymalizować każdy obrazek, gdyż podczas zapisu (np. formatu jpg) możesz wybrać odpowiednie opcje i zobaczyć, czy jakość jest jeszcze zadowalająca.

A jakie formaty obrazków stosować? Jeżeli obrazek ma mało kolorów (np. prosty schemat) i nie ma płynnych przejść między kolorami to dobrymi formatami są gif i png. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze zdjęciem to prawdopodobnie lepszy będzie format jpg.

Zamieszczenie strony w sieci

Aby w pełni zaistnieć w internecie potrzebne są dwa elementy: hosting i domena. Hosting to po prostu miejsce na jakimś serwerze, na którym możesz zamieścić pliki Twojego serwisu. Natomiast domena to adres Twojej strony. Na przykład ta strona ma domenę www.xhtml.miniserwis.pl.

W sieci istnieje wiele ofert hostingowych, zarówno bezpłatnych jak i płatnych, wszystko zależy od tego jak bardzo poważnie podchodzisz do Twojej strony.

Walidacja

Zachęcam Cię gorąco do każdorazowego sprawdzania poprawności kodu Twojej strony przy pomocy walidatora. Dzięki temu od razu nauczysz się tworzyć poprawne strony i będzie Ci to sprawiało więcej satysfakcji.