Edytor HTML

Mimo tego, że strony www możesz edytować nawet w Notatniku, bardzo przydatny okaże się specjalizowany edytor HTML. Tym bardziej, że w sieci można znaleźć wiele całkowicie bezpłatnych programów.

Jednym z nich jest program HateML, który możesz pobrać na stronie Migajek Software.

Do jego zalet należy prostota obsługi, poprawność kodowania polskich znaków jak również całkiem ładne kolorowanie składni poleceń i wygodne podpowiedzi.

Program zaraz po instalacji jest już praktycznie gotowy do pracy, zalecałbym ewentualnie tylko zmianę dwóch ustawień, aby pracowało się jeszcze wygodniej.

Wybierz z menu Narzędzia pozycję Konfiguracja programu a następnie w opcjach Edytor -> Główne wyłącz autozamykanie tagów (no i może jeszcze nawiasów i cudzysłowów):

HateML opcje

Dzięki temu unikniesz denerwującego czasem zachowania programu, polegającego na wpisywaniu przez niego pewnych elementów za Ciebie. Zresztą możesz to najpierw przetestować, ja zalecam wyłączyć.

Drugą rzeczą, którą już bezwzględnie zalecam, jest zmiana długości tabulatora. Dzięki temu wcięcia, które zrobisz w kodzie strony będą wyglądały najbardziej przejrzyście. Zalecam Ci wartość 3, odpowiednie okno znajdziesz w sekcji Edytor -> Edytor:

HateML tabulatory

Pozostałe opcje raczej nie są już tak bardzo istotne, choć oczywiście jeśli chcesz możesz w nich poszperać.

Przeglądarka www

Ponieważ ludzie korzystają z przeróżnych przeglądarek, dobrym nawykiem webmastera jest sprawdzanie wyglądu swojej strony w każdej z nich. Dlatego dobrze mieć na komputerze zainstalowane takie programy jak Internet Explorer, Mozilla Firefox i Opera.

Co jeszcze może się przydać?

Zdecydowanie każdy webmaster korzysta z jakiegoś programu graficznego. W takim programie z łatwością obrobisz zdjęcia, jak również zoptymalizujesz je pod kątem zastosowania na stronach www (ważne jest bowiem, aby Twoim gościom strona wczytywała się jak najszybciej, obrazki więc pominny zajmować mało). Program graficzny jest również bardzo pomocny podczas dobierania kolorów na stronę.

gimp icon

I tutaj również mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Całkiem porządny program graficzny jest dostępny w sieci za darmo, a nazywa się GIMP. Z powodzeniem konkuruje on z komercyjnym Photoshopem, który stanowi branżowy standard (i kosztuje zdecydowanie za dużo jak na kieszeń osoby początkującej).