Idea XHTML

Tworzenie stron w technologii XHTML + CSS to zdecydowanie zajęcie dla idealistów i osób, które lubią działać w pełni profesjonalnie i porządnie.

Technologia ta pozwala bowiem realizować kilka ważnych założeń co do jakości stron internetowych.

Rozdzielenie warstw

Stronę wykonaną w technologii XHTML + CSS można traktować jako składającą się z dwóch warst.

Pierwszą warstwą jest treść strony, czyli wszystko to, co stanowi o jej merytorycznej zawartości (głównie więc tekst, który właśnie czytasz, ale również i obrazki).

Drugą warstwą jest prezentacja czyli krótko mówiąc jak to wszystko wygląda.

Dobry programista XHTML tworzy stronę w ten sposób, aby warstwy te były ze sobą jak najbardziej rozdzielone. Sprowadza się to do tego, że warstwa odpowiedzialna za treść nie może nieść ze sobą żadnych informacji o wyglądzie tej treści. Wygląd nadają reguły zawarte w kaskadowych arkuszach stylów (CSS).

Spójrz teraz na Twój szablon: znajduje się tam plik index.html. Plik ten odpowiada właśnie za warstwę treści. Natomiast w katalogu css znajdziesz plik style.css, który określa wygląd poszczególnych elementów strony.

Czy widzisz już jakie zalety niesie ze sobą takie podejście?

Szybkość

Pierwszą z zalet jest szybkość wczytywania strony, którą uzyskujesz dzięki temu, że plik css wystarczy pobrać z serwera tylko raz, a następnie zawarte w nim reguły stosowane są do każdej kolejnej strony, którą oglądasz. Dodatkowo strony te mają niewielkie rozmiary, ponieważ są pozbawione wszelkich informacji na temat ich wyglądu.

Wszechstronność

Drugą zaletą jest możliwość prezentacji tej samej treści na różne sposoby. Skoro cała informacja o wyglądzie zawarta jest w pliku css dołączanym do strony, aby zmienić wygląd wystarczy jedynie przełączyć się na inny arkusz.

Doskonałym przykładem strony prezentującej te możliwości jest css Zen Garden. Gorąco Cię zachęcam do wejścią na tą stronę i poprzełączania sobie różnych designów. Oprócz tego jeżeli korzystasz z Firefoxa wybierz Widok -> Styl Strony -> Ignoruj style, aby przekonać się, że treść za każdym razem pozostaje taka sama.

Dostępność

Z powyższej zalety wynikają bezpośrednio duże możliwości co do dostępności strony. Ponieważ aby zmienić wygląd strony wystarczy przełączyć arkusz, Twoja treść może być z powodzeniem czytana zarówno przez osoby z wadami wzroku, jak również przez posiadaczy telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych. Strony zaprojektowane w ten sposób są również z reguły zrobione na tyle przejrzyście, że nie sprawiają trudności specjalnym programom odczytującym ich treść dla osób niewidomych.

Być może powiesz, że te grupy osób nie są tak bardzo liczne. No cóż, niektórzy się tym nie przejmują, ale weź pod uwagę przykład pewnej firmy z USA, która zajmowała się projektowaniem urządzeń codziennego użytku ze szczególnym uwzględnieniem osób z problemami artretycznymi. Okazało się, że były one tak wygodne w użyciu, że wkrótce zaczęli stosować je wszyscy. Twoje strony również mogą być takie.

Zgodność ze standardami sieciowymi

Język XHTML jest dokładnie zdefiniowany i jego reguły są na tyle jasne, że programuje się w nim wyjątkowo wygodnie. Dzięki temu Twoje strony mają większą szansę na zgodność ze standardami sieciowymi, które powstały w celu ujednolicenia kodowania stron, czyli aby wszystkie strony wyglądały identycznie we wszystkich przeglądarkach.

Wiele wiele innych

XHTML to poza tym strona łatwa w utrzymaniu, tania w rozbudowie, przyjazna dla wyszukiwarek i przede wszystkim pisanie takich stron daje bardzo dużo satysfakcji.

Najwyższy czas zacząć poznawać klocki budulcowe poszczególnych warstw tworzących stronę www.